O albumie
 

Album Ci, którzy przeżyli zawiera 55 współczesnych portretów byłych więźniów obozów koncentracyjnych oraz fragmenty ich wspomnień obozowych. Zróżnicowane w formie i treści, dają wyobrażenie o życiu obozowym, śmierci i cierpieniu, lecz także mówią o wzajemnej pomocy, życzliwości a nawet miłości.

Fotografie i wspomnienia dopełniają krótkie noty biograficzne przedstawiające życie bohaterów aż do chwili obecnej.
Czytelnik znajdzie tu przekrój niemal wszystkich grup więźniów obozów koncentracyjnych (Żydzi i katolicy, księża i Świadkowie Jehowy, komuniści i żołnierze AK, uczestnicy wojny obronnej 1939 roku, mężczyźni schwytani w czasie próby przedostania się do Wojska Polskiego we Francji, warszawiacy z Powstania Warszawskiego, a także osoby, które do obozu trafiły przez przypadek). W albumie znalazły się zarówno osoby znane z życia publicznego (m.in. Władysław Bartoszewski, Arnold Mostowicz czy Józef Szajna), jak i zupełnie nieznane.

Autorzy dotarli do osób szczególnych, np. fryzjera komendanta Auschwitz Rudolfa Hessa, jedynego żyjącego w Polsce członka Sonderkommando, dziewczynki uratowanej dzięki „liście Schindlera”, jedynego mieszkającego w Polsce więźnia obozu w Sobiborze czy Marii Borowskiej-Bayer, bohaterki Pożegnania z Marią.

  

Treść publikacji jest przerażająca, bo nie może być inna. Książka jednak podnosi na duchu. Ponieważ zmarli nie mogą przemówić, świadectwo muszą dać ci, którzy przeżyli. Po lekturze zostaje w nas przekonanie, że siewcy śmierci i zniszczenia nie zwyciężyli - zostali pokonani przez niezmierzoną siłę ludzkiego ducha. 

 

Norman Davies  (ze Słowa wstępnego)

 
  
strona główna o albumie słowo wstępne posłowie teksty   autorzy sponsorzy e-mail